Elektrische laadkaart in België: tarief per kWh, netwerk en kosten per aanbieder
Elektrische bedrijfswagens laden onderweg, en daarvoor heeft elke bestuurder een pas of een app nodig. Aanbieders van een elektrische laadkaart adverteren in België vooral met hun aantal laadpunten, terwijl de maandfactuur op het tarief per kilowattuur draait. Op dezelfde paal rekent de ene kaart meer dan de andere, want boven op het tarief van de paalbeheerder komt de marge van de uitgever. Voor een wagenpark valt over die opslag te onderhandelen. Vergelijk tot 5 gratis offertes van laadkaartaanbieders en zie welk tarief per kilowattuur uw vloot krijgt.
Laadt uw vloot publiek of vooral thuis?
Ontvang tot 5 offertes van aanbieders die uw laadprofiel en uw netwerken kennen.
Vergelijk laadkaartenLaadt uw vloot publiek of vooral thuis?
Ontvang tot 5 offertes van aanbieders die uw laadprofiel en uw netwerken kennen.
Vergelijk laadkaarten- Publiek laden kost met een laadkaart 0,40 tot 0,73 euro per kilowattuur inclusief btw.
- Een aansluitkost buiten het eigen netwerk komt daarbovenop, bij Q8 0,35 euro per laadbeurt.
- België telde eind juni 2026 126.045 publieke laadpunten, tegenover 106.677 eind 2025.
- De FOD Financiën legt per kwartaal en per gewest een maximumbedrag vast voor terugbetaald thuisladen.
- Laadkosten van een elektrische bedrijfswagen zijn volledig aftrekbaar, de btw-aftrek blijft begrensd op 50 procent.
Wat is een elektrische laadkaart?
Een elektrische laadkaart is een pas of app waarmee uw bestuurders een elektrische auto opladen aan een openbare laadpaal, op rekening van uw onderneming. Achter die ene pas zitten een kaartuitgever en een paalbeheerder. De uitgever heet een mobiliteitsdienstverlener, afgekort MSP; de eigenaar van de paal is de laadpuntbeheerder of CPO. Die scheiding verklaart waarom één kaart bij honderdduizenden palen werkt, want de uitgever sluit roamingcontracten met netwerken die hij zelf niet bezit.
Voor u betekent dat twee prijzen op elke laadsessie. De paalbeheerder bepaalt het basistarief per kilowattuur, en de uitgever legt daar zijn marge of aansluitkost bovenop. Vraag in elke offerte dus naar allebei die componenten, want de tweede staat zelden op een website.
Uw tarief per kilowattuur wordt per wagenpark berekend
Gratis en vrijblijvend
Vergelijken kost u niets en verplicht u tot niets.
Eén formulier, tot 5 voorstellen
U beschrijft uw vloot één keer en de aanbieders rekenen.
Aanbieders die uw profiel kennen
Elk voorstel vertrekt van uw aantal wagens en uw verbruik.
Wat kost publiek laden per kilowattuur in 2026?
Publiek laden met een laadkaart kost in België in 2026 tussen 0,40 euro en 0,73 euro per kilowattuur inclusief btw. Het verschil hangt af van de aanbieder en van het laadvermogen. DATS 24 rekent aan zijn eigen palen 0,40 euro voor normaal laden en 0,60 euro voor snelladen. Q8 zit met 0,73 euro aan een eigen paal boven allebei, maar rekent er geen opstartkosten bovenop. Exclusief btw komt dat neer op 0,33 tot 0,60 euro.
| Kostenpost | Wie hem bepaalt | Wat er gepubliceerd staat |
|---|---|---|
| Prijs per kWh, normaal laden | de paalbeheerder | DATS 24 rekent 0,40 euro inclusief btw aan een eigen paal |
| Prijs per kWh, snelladen | de paalbeheerder | DATS 24 rekent 0,60 euro inclusief btw, Q8 rekent 0,73 euro aan een eigen paal |
| Aansluitkost bij een ander netwerk | de kaartuitgever | Q8 rekent 0,35 euro per laadbeurt, 0,27 euro exclusief btw |
| Vaste maandfee in plaats van transactiekost | de kaartuitgever | CAPS rekent 4 euro per maand exclusief btw en geen transactiekosten |
| Starttarief en blokkeertarief | de paalbeheerder | verschilt per locatie en per netwerk, zelden vooraf gepubliceerd |
Die laatste rij verrast vlootbeheerders het vaakst. Een blokkeertarief loopt door zodra de batterij vol is en de wagen blijft staan, en het hangt aan de paal en niet aan uw kaart. Laat uw aanbieder daarom per netwerk opgeven welke start- en blokkeertarieven hij doorrekent.
Wat kost betalen met een bankkaart in plaats van met de pas?
Betalen met een bankkaart kost bij DATS 24 13 cent per kilowattuur meer dan betalen met de laadpas. Aan een gewone paal betaalt u 0,53 euro in plaats van 0,40 euro. Aan een snellader loopt dat op van 0,60 euro naar 0,73 euro, telkens inclusief btw. Sinds de Europese AFIR-verordening moeten nieuwe publieke snelladers een lezer voor een bankkaart of creditcard hebben, dus uw bestuurder krijgt die keuze steeds vaker.
Laadt een bestuurder 200 kilowattuur per maand publiek, dan kost die keuze hem 26 euro per maand extra, of ruim 300 euro per jaar. Daar komt een tweede verlies bovenop, want een losse bankkaartbetaling levert geen verzamelfactuur op en dan vraagt u de btw op die sessie niet terug. Spreek met uw bestuurders dus af dat de pas voorgaat, ook wanneer de terminal werkt.

Laadkaarten vergelijken op maandkost, kWh-tarief en Belgische dekking
De maandelijkse kosten van een laadkaart in België lopen van niets tot 5,49 euro per kaart. Onderstaande aanbieders publiceren elk een deel van hun voorwaarden. De lege cellen zijn even veelzeggend, want dat zijn de cijfers die u zelf moet opvragen.
| Kaart | Maandkost | Kaart eenmalig | Dekking België | Laadpunten Europa |
|---|---|---|---|---|
| DATS 24 | 1,99 euro | geen | 100.000 laadpunten | 500.000 |
| Q8 electric, zakelijk | 2,48 euro | geen | niet gepubliceerd | 880.000 |
| CAPS Energy Card | 4 euro exclusief btw | niet gepubliceerd | 50.000 laadpunten | 1.000.000 |
| MAES Hybrid | 2 euro plus 0,50 euro per laadbeurt | gratis | niet gepubliceerd | 700.000 |
| DKV Card +Charge | 5,49 euro voor de Fleet Card +Charge | niet gepubliceerd | niet gepubliceerd | niet gepubliceerd |
| Shell Recharge | niet gepubliceerd | niet gepubliceerd | 67.000 laadpunten | 700.000 |
| TotalEnergies Multi-energiekaart | op aanvraag | niet gepubliceerd | 13.000 laadpunten | 300.000 |
| OCTA+ HybridCard | niet gepubliceerd | niet gepubliceerd | 99 procent van de laadpunten | 1.500.000 |
| EDI van D-Ieteren Energy | geen | vanaf 16,00 euro | meer dan 99 procent | 1.500.000 |
| Modalizy EV-Charge | niet gepubliceerd | niet gepubliceerd | quasi 100 procent | 1.500.000 |
| Chargemap Pass | geen | 14,90 euro | niet gepubliceerd | 19 landen, aantal niet gepubliceerd |
| Travelcard | vanaf 3,95 euro | niet gepubliceerd | alle openbare laadpunten | 1.000.000 |
In die lijst vallen twee groepen op. De ene vraagt geen vast maandbedrag, de andere wel, en dat onderscheid bepaalt uw rekensom meer dan de hoogte van het bedrag.
Kaarten zonder maandbijdrage, van Shell Recharge tot Chargemap Pass
Q8 electric, Shell Recharge, EDI, Chargemap Pass en Modalizy EV-Charge vragen geen vast bedrag per maand van de kaarthouder. Een gratis laadpas bestaat, maar gratis slaat dan op de kaart en niet op het gebruik ervan. EDI rekent vanaf 16,00 euro voor de kaart zelf en Chargemap 14,90 euro, allebei eenmalig. Bij Q8 komt daar 0,35 euro per laadbeurt bij zodra uw bestuurder buiten het Q8-netwerk laadt. De zakelijke Q8 electric card kost bovendien wel 2,48 euro per maand, want de gratis variant is de consumentenkaart. Q8 verkoopt ook een aparte brandstofkaart, en de Q8 Liberty tankkaart werkt met drie pakketten en een eigen tarievenstructuur.
Zo’n gratis laadpas past bij bestuurders die hun elektrische auto vooral thuis of op kantoor laden en het publieke net alleen onderweg gebruiken. Datzelfde onderscheid tussen zakelijk en privé bepaalt bij brandstof welke tankkaart voor particulieren zonder ondernemingsnummer te krijgen is. Tel voor u kiest het aantal publieke sessies van vorig kwartaal, want dat aantal beslist en niet het maandbedrag.
Kaarten met een vaste maandbijdrage
DATS 24, CAPS, MAES, DKV en Travelcard vragen wel maandelijkse kosten, en in ruil krijgt u een lager of vooraf vastgelegd tarief. CAPS gaat daarin het verst en vervangt de transactiekosten volledig door 4 euro per maand exclusief btw, zodat de kost per bestuurder vooraf vastligt. MAES combineert daarentegen de twee vormen en rekent 2 euro per maand plus 0,50 euro per laadbeurt. Bij DATS 24 hangt het laadaanbod aan dezelfde kaartfamilie als de DATS 24 tankkaart, die daarnaast brandstof levert aan de eigen pompen van de groep.
Dat verschil in structuur weegt zwaarder dan het maandbedrag zelf. Een kaart met een kost per laadbeurt wordt duurder naarmate uw bestuurders vaker en korter laden, terwijl vaste maandelijkse kosten dan juist voordeliger uitvallen. Bij tien korte sessies per maand betaalt u aan MAES 7 euro per kaart. Bij CAPS blijft dat 4 euro, ook al ligt het maandbedrag daar hoger.
TotalEnergies laadpas: twee producten, twee netwerken
De TotalEnergies laadpas hoort bij de Multi-energiekaart en opent 13.000 laadpunten in België. Voor Europa noemt TotalEnergies bij die kaart 250.000 tot 300.000 punten, terwijl de aparte Charge+ Business-kaart op meer dan 670.000 uitkomt. Dat zijn twee kaarten met twee netwerken, en ze horen niet in dezelfde vergelijking thuis.
Krijgt u een cijfer boven het half miljoen te zien, dan gaat het om Charge+ Business en niet om de laadpas bij de tankkaart. Dat onderscheid bepaalt welke laadpunten uw bestuurder op de weg werkelijk opent.
EDI laadpas: geen abonnement, wel een kaartkost
De EDI laadpas van D’Ieteren Energy vraagt geen abonnement, maar de kaart zelf kost vanaf 16,00 euro. Bij aankoop van een laadstation levert D’Ieteren hem gratis. De pas toont het tarief van een laadpunt nog voor de sessie start.
Dat laatste is zeldzaam in dit rijtje. Elders verschijnt de prijs pas op de maandfactuur, en dan is de keuze van het laadpunt al gemaakt.
Welke van deze kaarten rekent het scherpst voor uw vloot?
Een aanbieder legt zijn tarief, zijn opslag en zijn maandbijdrage in één voorstel naast elkaar. Ontvang tot 5 voorstellen op uw eigen vlootprofiel, gratis en vrijblijvend.
Ontvang voorstellenGratis laadpas of kaart met abonnement: waar ligt het kantelpunt?
Het kantelpunt ligt laag, en het is met twee gepubliceerde tarieven exact te berekenen. Bij DATS 24 scheelt laden met de pas 13 cent per kilowattuur tegenover laden met een bankkaart, en het abonnement kost 1,99 euro per maand. Uw bestuurder verdient dat abonnement al terug met 16 kilowattuur per maand aan een DATS 24-paal. Dat is ongeveer honderd kilometer rijden.
Bij een kaart met een kost per laadbeurt naast de maandelijkse kosten verloopt de rekening anders. MAES Hybrid vraagt 2 euro per maand plus 0,50 euro per laadbeurt. Bij tien publieke sessies betaalt u dus 7 euro per maand per kaart, of 84 euro per jaar. Chargemap vraagt 14,90 euro eenmalig en daarna niets vasts. Die kaart valt bij weinig sessies goedkoper uit, en bij veel sessies beslissen de servicekosten per netwerk.
Beide rekensommen wijzen dezelfde kant op. Niet het maandbedrag beslist, maar uw aantal sessies maal de kost per sessie. Zet in uw offerteaanvraag dus het aantal publieke laadbeurten per bestuurder. Laat elke aanbieder daar een totaalbedrag op zetten.
De goedkoopste laadpas van België valt niet aan te wijzen
Van de kaarten in de tabel hierboven zetten alleen DATS 24 en Q8 een tarief per kilowattuur op hun site. DATS 24 komt op 0,40 euro inclusief btw voor normaal laden, Q8 op 0,73 euro aan een eigen paal. De overige kaarten in de tabel laten die prijs weg.
De rangorde in die tabel meet dus vooral wie zijn prijs toont, niet wie de scherpste is. Een kaart zonder tarief op de site kan evengoed de voordeligste zijn, zeker bij een hoog maandvolume.
Ranglijsten van laadpassen wijzen zelden dezelfde winnaar aan
Dat komt niet door smaak maar door het criterium. De ene top 10 van laadpassen rangschikt op maandkost, de andere op het aantal laadpunten in Europa, en die twee zetten een andere kaart bovenaan.
Zo’n lijst kijkt dus naar één criterium, terwijl uw vloot er twee of drie tegelijk weegt. Leg er daarom uw eigen aantal sessies en uw vaste routes naast voor u een kaart kiest.
Eén aanvraag, tot 5 voorstellen naast elkaar
Beschrijf uw vloot één keer en de aanbieders rekenen uw kantelpunt zelf uit.
Oplaadpunten België: hoeveel opent uw kaart er werkelijk?
België telde eind juni 2026 126.045 publieke laadpunten, tegenover 106.677 eind 2025. Sectorfederatie EV Belgium becijferde die groei van twintig procent in zes maanden. Dat aantal is meteen het plafond, want geen enkele kaart opent in België meer laadpunten dan er staan.
Leg de Belgische cijfers van de aanbieders daarnaast en het beeld wordt bruikbaar.
| Kaart | Laadpunten in België | Aandeel van 126.045 |
|---|---|---|
| DATS 24 | 100.000 | ongeveer 79 procent |
| Shell Recharge | 67.000 | ongeveer 53 procent |
| CAPS Energy Card | 50.000 | ongeveer 40 procent |
| TotalEnergies, met de laadpas | 13.000 | ongeveer 10 procent |
Die percentages zetten twee gepubliceerde aantallen naast elkaar, en niet elke aanbieder zegt erbij of hij semipublieke palen meetelt. Shell zet laden en tanken op één kaartfamilie, en de Shell tankkaart toont de laadpalen en hun tarieven in dezelfde app. De TotalEnergies tankkaart bundelt brandstof en stroom op één contract, en de Multi-energiekaart uit de tabel hierboven is daar de laadvorm van. Gebruik die aandelen dus voor de rangorde, en laat het bereik op uw eigen routes bevestigen.
Wat meten de Europese aantallen van aanbieders?
De Europese aantallen die aanbieders noemen, zeggen een Belgische vloot weinig, en het is er zelden maar één. Q8, TotalEnergies, MAES, Modalizy en Radius noemen op hun eigen kanalen elk meerdere aantallen voor hetzelfde netwerk.
| Aanbieder | De aantallen die hij zelf noemt |
|---|---|
| Q8 | 880.000, 890.000 en ruim negenhonderdduizend |
| TotalEnergies | 250.000, 300.000 en 670.000, afhankelijk van welk product het cijfer draagt |
| MAES | 700.000 voor de Hybrid Card, een miljoen voor het aanbod in het algemeen |
| Modalizy | anderhalf miljoen en ruim achthonderdduizend |
| Radius | 720.000 bij de Europa-kaart, ruim een miljoen voor het volledige netwerk |
Het verschil zit meestal tussen het eigen netwerk en alles wat via roaming bereikbaar is, maar geen van hen schrijft dat erbij. Vraag daarom bij elk cijfer welke kaart het opent, en reken op het laagste bedrag dat de aanbieder zelf noemt.
De aanbieders die geen aantal publiceren
Twee kaarten uit de tabel hierboven dragen helemaal geen Europees aantal. DKV publiceert er geen voor de Card +Charge, en op de plek van het cijfer staat een lege template-variabele. Chargemap doet hetzelfde bij de Pass, tot in zijn eigen openingszin. Het getal is dus niet betwist of verouderd maar afwezig.
Dat maakt die twee kaarten niet slechter, wel moeilijker te vergelijken. Laat het aantal en de netwerken waarop het slaat schriftelijk bevestigen voor u tekent.
Laadpalen in de buurt vinden voor uw bestuurders
Elke uitgever levert een eigen app die toont welke palen zijn kaart opent. Zo ziet uw bestuurder vooraf of een locatie werkt. CAPS heeft de Caps Energy Finder en MAES een aparte EV-app naast zijn gewone app. Chargemap telt voor zijn app naar eigen opgave meer dan 900.000 gebruikers. Modalizy en MobilityPlus tonen in datzelfde scherm ook het verbruik per bestuurder.
Een algemene laadpalenkaart helpt uw bestuurder daardoor maar half, want ze toont ook palen die zijn pas niet opent. Onderweg laden verloopt vlotter met de app van uw eigen aanbieder, met het filter op beschikbaarheid aan. Een paal die bezet of buiten dienst is, kost meer tijd dan een omweg van vijf kilometer. Zoekt hij gratis laadpunten, dan filtert hij daarop in dezelfde app; die palen staan meestal bij winkels en parkings en niet langs de grote assen.
Beste laadpas voor Europa: wat er over de grens verandert
Over de grens telt niet het totaal maar het aantal landen en de acceptatie op de snellaadnetwerken langs de grote assen. Chargemap dekt 19 landen en rekent geen extra bankkosten in het buitenland. Shell werkt met een roamingnetwerk in 33 landen, en MAES noemt ruim 30 landen voor de Hybrid Card. CAPS koos twee vaste partners en laadt zonder roamingkosten bij Allego en IONITY. Allego telt meer dan 50.000 snellaadpunten in Europa, IONITY 775 locaties.
Controleer twee dingen voor uw bestuurders vertrekken. Ten eerste of uw uitgever de kaart laat werken bij Fastned en IONITY, de twee netwerken langs de grote Europese corridors. Ten tweede welke opslag hij rekent buiten zijn eigen netwerk, want juist daar loopt het verschil tussen kaarten het hoogst op. Rijdt uw vloot ook op brandstof over de grens, dan gelden voor een Europese tankkaart andere netwerken en een aparte toldekking.
Uw roamingopslag staat pas in het contract
Een aanbieder zet zijn toeslag per netwerk op papier voordat u tekent, en juist dat cijfer bepaalt de rit naar Duitsland of Frankrijk. Ontvang tot 5 voorstellen met die opslag erin, gratis en vrijblijvend.
Vergelijk de opslagUw roamingopslag staat pas in het contract
Een aanbieder zet zijn toeslag per netwerk op papier voordat u tekent, en juist dat cijfer bepaalt de rit naar Duitsland of Frankrijk. Ontvang tot 5 voorstellen met die opslag erin, gratis en vrijblijvend.
Vergelijk de opslagTankkaart elektrisch laden: één kaart voor gemengde vloten
Een vloot met benzine-, diesel- en elektrische wagens hoeft geen twee systemen te beheren. Verschillende aanbieders leveren een kaart die tanken en laden op één factuur zet.
| Kaart | Wat ze combineert | Wat u moet navragen |
|---|---|---|
| MAES Hybrid | tanken en laden, laadnetwerk van e-flux | de 0,50 euro per laadbeurt bovenop de 2 euro per maand |
| DKV Card +Charge | tanken en laden, facturatie per voertuig | het aantal laadpunten, dat DKV niet publiceert |
| OCTA+ HybridCard | brandstof, elektrisch laden of allebei | of de 99 procent dekking op België of op de Benelux slaat |
| CAPS Energy Card | tanken, laden, en laden bij de medewerker thuis | de prijs per kilowattuur, die CAPS niet publiceert |
| AVIA hybride kaart | tanken en laden via Last Mile Solutions | dat de maandkost doorloopt in een maand zonder laadbeurt |
| Travelcard | tanken en laden op één kaart | de opslag buiten de Benelux |
De winst zit in de administratie. Uw boekhouding krijgt één document per maand in plaats van losse tickets per bestuurder, en de btw staat per transactie gesplitst. Voor een vloot die aan het overschakelen is, weegt dat zwaarder dan het tariefverschil tussen twee kaarten.
Drie van deze aanbieders verkopen de hybride vorm naast een gewone brandstofkaart. Zo levert MAES de Hybrid Card naast de gewone MAES tankkaart, en factureert allebei twee keer per maand. DKV zet op dezelfde manier de +Charge-variant bovenop de DKV Mobility tankkaart met tol en facturatie per voertuig. En OCTA+ voert de HybridCard binnen hetzelfde gamma als de OCTA+ tankkaart, goed voor 1.850 Belgische stations.
Let daarbij op de voorwaarde in de derde kolom bij AVIA. De maandkost blijft lopen in een maand waarin niemand laadt, en dat is precies het scenario van een vloot die nog grotendeels op diesel rijdt.

Thuisladen van uw bestuurders terugbetalen: het CREG-tarief per gewest
Betaalt u de thuislaadsessies van een bedrijfswagen terug, dan legt de FOD Financiën daarvoor per kwartaal een maximumbedrag per kilowattuur vast. Dat bedrag heet het CREG-tarief en het verschilt per gewest, omdat het de gemiddelde all-in elektriciteitsprijs voor huishoudens volgt met twee maanden vertraging.
| Kwartaal | Vlaanderen | Brussel | Wallonië |
|---|---|---|---|
| Q4/2026 | 32,25 cent | 36,88 cent | 37,79 cent |
| Q3/2026 | 32,22 cent | 37,19 cent | 37,83 cent |
| Q2/2026 | 31,91 cent | 35,55 cent | 36,36 cent |
| Q1/2026 | 31,32 cent | 34,26 cent | 35,23 cent |
U kiest als werkgever tussen twee tarieven. Het gewestelijke tarief volgt de woonplaats van de bestuurder. Het nationale tarief houdt daar geen rekening mee en is gelijk aan het laagste gewestelijke bedrag, dus dat van Vlaanderen. Woont een bestuurder in het buitenland, dan geldt het nationale tarief. Dat all-in bedrag dekt energie, netkosten, heffingen en btw samen, dus tel er geen losse posten bij op.
Praktisch heeft u een partij nodig die de thuissessies meet en het juiste kwartaaltarief toepast. CAPS regelt dat als laadpuntbeheerder voor palen bij de medewerker thuis. MobilityPlus doet hetzelfde en past daarbij het gewestelijke of het nationale tarief toe, naar keuze van de werkgever. Q8 betaalt thuislaadsessies automatisch terug. Het kwartaaltarief verandert vier keer per jaar. Wie het niet automatisch volgt, betaalt zijn bestuurders het ene kwartaal te veel terug en het andere te weinig.
Wat kunt u met een elektrische laadkaart fiscaal aftrekken?
Twee regels lopen hier voortdurend door elkaar, en dat verschil kost geld. De aftrek in de vennootschapsbelasting en de btw-aftrek volgen elk hun eigen logica en hun eigen plafond.
Laadkosten: 100 procent aftrekbaar, met één voorwaarde
De laadkosten van een volledig elektrische bedrijfswagen zijn 100 procent aftrekbaar wanneer u het voertuig bestelde tot en met 2026. Die datum is beslissend, want bij aankoop telt de datum op de bestelbon en bij leasing die van de ondertekening. Wagens met CO2-uitstoot volgen een afbouwschema per besteldatum. Voor thermische wagens besteld vanaf 1 januari 2026 zijn de brandstofkosten helemaal niet meer aftrekbaar.
Noteer die besteldatum dus per voertuig voor u een kaart aanvraagt. Bij een gemengde vloot bepaalt hij per wagen welk deel van de laad- en tankkosten u nog inbrengt. Voor een eenmanszaak loopt die rekening anders dan voor een vennootschap, en bij een tankkaart voor zelfstandigen verschilt ook de btw-recuperatie per aftrekpost.
De btw op laadkosten: 50 procent is het plafond
De btw op autokosten is bij personenwagens absoluut begrensd op 50 procent, ook wanneer de wagen uitsluitend beroepsmatig rijdt. Artikel 45, paragraaf 2 van het Btw-Wetboek legt dat maximum op, en een hoger beroepsaandeel tilt de aftrek er niet boven. Onder dat plafond bestaan drie methodes: het forfait van 35 procent, het werkelijke beroepsgebruik met een rittenadministratie, en de semi-forfaitaire formule. Woon-werkverkeer telt daarbij als privé.
Daardoor is volledig aftrekbaar op een laadkaartpagina een misleidende term zodra die op de btw slaat. Laat uw boekhouder de methode kiezen die bij uw rittenprofiel past, en bewaar de maandfactuur van uw kaartuitgever als bewijsstuk.
Uw laadfactuur moet een gestructureerde e-factuur zijn
Sinds 1 januari 2026 versturen en ontvangen Belgische btw-plichtige ondernemingen hun B2B-facturen als gestructureerde e-factuur via het Peppol-netwerk. Een pdf per e-mail voldoet niet meer. Uw laadkaartaanbieder factureert maandelijks aan uw onderneming en valt dus onder diezelfde verplichting.
Een aanbieder die nog met pdf-facturen werkt, verschuift dat werk naar uw boekhouding. Peppol is sinds januari 2026 geen keuze meer maar een verplichting voor allebei de partijen.
Eén factuur die uw boekhouder aankan
Aanbieders leveren hun maandfactuur via Peppol en splitsen de btw per transactie, in tot 5 voorstellen.
Vier rijprofielen en de laadkaart die erbij past
De keuze volgt uit waar uw bestuurders effectief laden, niet uit het aantal laadpunten dat een aanbieder adverteert. Loop deze vier profielen na en kijk welk profiel het dichtst bij uw vloot ligt.
- Vooral thuis of op kantoor laden: een gratis laadpas volstaat voor een elektrische auto die zelden publiek laadt. Kies wel een partij die de thuissessies meet en aan het CREG-tarief terugbetaalt.
- Dagelijks publiek laden in België: een vast tarief weegt hier zwaarder dan het bereik, want uw bestuurders laden telkens op dezelfde handvol palen.
- Regelmatig de grens over: tel de landen, controleer de acceptatie bij Fastned en IONITY, en vraag de opslag buiten het eigen netwerk op.
- Gemengde vloot met brandstof en stroom: één hybride kaart, en let daarbij op de kost per laadbeurt en op een maandkost die doorloopt zonder laadbeurt.
Rijdt uw vloot deels nog op brandstof, dan opent een multimerken tankkaart meerdere merknetwerken met één pas, en dat scheelt een tweede contract.
Herkent u uw vloot in twee profielen tegelijk, dan telt het profiel van uw grootste groep bestuurders. Aanbieders rekenen hun voorstel op dat zwaartepunt.
Welke laadkaart past bij uw wagenpark? Laat de aanbieders het uitrekenen
Uw tarief hangt af van uw aantal voertuigen, uw maandverbruik en de netwerken waar uw bestuurders laden. Beschrijf uw vloot één keer, dan rekenen de aanbieders het voor u uit. U ontvangt tot 5 offertes van erkende aanbieders, gratis en vrijblijvend. Zo liggen de prijs per kilowattuur, de maandbijdrage en de opslag buiten het eigen netwerk naast elkaar.
Veelgestelde vragen over laadkaarten voor bedrijven
Deze vragen gaan over de keuze tussen aanbieders, over laden zonder pas en over de aanvraag voor een volledig wagenpark.